15 yıl önce bugün… One Minute

2009 Davos Zirvesi’nde, 30 Ocak 2009 tarihinde İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasında dönemin Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ve oturum moderatörü David Ignatius arasındaki tartışma hala tazeliğini koruyor. Erdoğan’ın dijital medya hesabından yapılan paylaşımda ““One minute!” 15 yıl önce bugün…” ifadelerine yer verildi. Erdoğan’ın salonu terk ettiği anın fotoğrafına binlerce yorum ve beğeni geldi.

Tartışmada şu ifadeler kullanılmıştı:

Moderatör: (David Ignatius) Evet gerçekten de çok ateşli bir konuşmaydı…

T.Erdoğan: One minute, one minute, one minute… Olmaz!… One minute! (Alkışlar)

Moderatör: Peki Sayın Başbakan, size de söz veriyorum ama lütfen hakikaten bir dakika sürsün.

T. Erdoğan: Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin bu kadar çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak; bunu da böyle bilesin. Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz! Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum. Ülkenizde başbakanlık yapmış olan iki kişinin bana önemli lafları vardır.’Tankların üzerinde Filistin’e girdiğim zaman kendimi bir başka mutlu addediyorum’ diyen başbakanlarınız vardır.’Tankların üzerine çıkıp da Filistin’e girdiğim zaman kendimi mutlu addediyorum’ diyen başbakanlarınız olmuştur ve bana sayılar veriyorsunuz. İsim de veririm, merak edenleriniz vardır belki. Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Çünkü bu çocukları öldürenleri, bu insanları öldürenleri kalkıp da alkışlamak, öyle zannediyorum ki o da ayrı bir insanlık suçudur. Bakınız burada bir gerçeği bir kenara atamayız. Ben şurada çok not aldım; ama bu notların hepsini cevaplayacak fırsatım yok. Fakat ben buradan sadece size iki söz söyleyeceğim. Bir…

Moderatör: Sayın Başbakan… Sayın Başbakan… Tartışmayı… Tartışmayı yeniden başlatamayız.

T.Erdoğan: Excuse me, excuse me, bir, Tevrat… excuse me, bir… Sözümü kesmeyin!… Bir. Tevrat altıncı maddesinde der ki ‘Öldürmeyeceksin!’ (Yahudi inancının en kutsal metinlerinden biri olan On Emir’in 6. maddesini kastediyor.) Burada öldürme var. İki, bakın bu da çok enteresan, Gilard Azamonih, “İsrail barbarlığı zalimliğin de çok ötesinde bir şey”, bir yahudi. Bunun yanında İsrail ordusunda askerlik görevini yapan Oxford Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü Avi Şalom, İngiliz gazetesi Guardian’da şunu söylüyor: ‘Haydut devlet vasfını kazandığını’ belirtiyor.
Moderatör: Sayın Başbakan… Sayın Başbakan… Ev sahibimiz (Forum’un kurucusu Klaus Schwab) teşekkür konuşması yapacaktı… Sayın Başbakan… Çok teşekkürler ama…

T.Erdoğan: Sana da çok teşekkür ediyorum. Sana da çok teşekkür ediyorum. Benim için de, benim için de bundan böyle, bundan böyle, Davos bitmiştir. Daha Davos’a gelmem! Bunu da böyle bilesin! (Ignatius’a) Siz konuşturmuyorsunuz! (Peres’i gösteriyor) 25 dakika konuştu, (kendini gösteriyor) 12 dakika konuşturuyorsunuz! Olmaz!

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir