7 kişinin öldüğü helikopter kazasında TV kulesi kusurlu bulundu

İstanbul Büyükçekmece’de 2017 yılında 7 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan helikopter kazasına ait hazırlanan fezlekede TV kulesinin standartlar doğrultusunda işaretlenmediği ve ışıklandırılmadığı belirtildi.

Eczacıbaşı’na ilişkin Sikorsky S-76C++ tipi helikopter 10 Mart 2017’de, LTBA-Bozüyük VFR uçuşu için 08.16’da kalkmasının akabinde 08.20’de Büyükçekmece TÜYAP Fuar Alanı’nda bulunan  TV kulesine çarparak düşmüştü. Kazada Eczacıbaşı Yapı Eserleri Kümesi Rusya Ülke Yöneticisi Salim İtina, Rusya’daki bölge satış yöneticisi Aleksandr Vanin, şirketin konukları Igor Kochergin, Ludmila Chuprova ve Elena Badragan ile pilotlar Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut hayatını kaybetti. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı kazayla ilgili fezlekesini hazırlayarak belgeyi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

FEZLEKEDE KAZA ANLATILDI

Hazırlanan fezlekede Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’ye ilişkin helikopterin 08.16’da Atatürk Havalimanı’ndan kalktığı, sonrasında 08.20’de TV kulesine çarparak düştüğü belirtildi. Kazada, 220 metre yüksekliğindeki kulenin 199’uncu metresine helikopterin ana rotor palinin temas ettiği ve temas sonrasında palin hasara uğradığı kaydedildi.

Hasar sonrasında helikopterin anten ve ana rotor pallerinden kopan modüllerin kulenin yakının bulunduğu anlatıldı. Antene çarpma sonrasında helikopterin başka rotorlarının denetimsiz formda flaplama ile birlikte kuyruk rotoru kısmına çarpması sonucunda kuyruk rotoru dişli kutusu ve pervanelerinin koptuğu fezlekede yer aldı.

Kazanın yaşandığı günün hava şartları da fezlekede değerlendirildi. Olay günü İstanbul’un neredeyse tamamında alçak bulutluluğu hakim olduğu belirtildi. Kaza anı ve sonrasında çekilen imajlarda kulenin restoran kısmının dahi sıkıntı göründüğü kaydedildi.

KULEYE ANA PALİN TEMASI SONUCUNDA KAZANIN MEYDANA GELDİ BELİRTİLDİ

Ayrıca helikopterin ses kayıt aygıtında yapılan incelemede ise kazadan 22 saniye evvel pilotun ‘Kule mule şurdaydı ya’ dediği de belirtildi. Pilotların görerek uçuş kurallarının koruma edememelerine karşın geri dönmeleri gerekirken uçuşa devam etmeye ısrar ettikleri de kaydedildi. Kokpit içi konuşmalardan da kuleyi bildikleri fakat göremedikleri anlaşılan halde, kuleye ana palin teması sonucunda kazanın meydana geldi belirtildi.

Fezlekede pilotların belirlenmiş mevcut metotlara uygun olarak lisanslandırıldığı ve sıhhat denetimlerinin vaktinde yapıldığı da anlatıldı. Helikopterinde belirlenen yöntemlere uygun olduğu ve periyodik bakımlarının vaktinde yapıldığı da belirtildi.

Hazırlanan fezlekede şüpheliler Mehmet Enis Ö., Osman Naci E. ve Tamer T.’nin yetkili ortakları olduğu Endem İnşaat A.Ş.’ye ilişkin TV kulesinin milletlerarası havacılık standartlarına uygun formda işaretlenip ışıklandırılmamasının kazanın oluşumunda illiyet bağı taşıyan bir öge olarak görüldüğü fezlekede yer aldı.

Şüpheliler Mehmet Enis Ö., Osman Naci E. ve Tamer T.’nin Taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma hatasından 2 yıldan 15 yıla kadar cezalandırılmaları istendi. (DHA)

Related Posts

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Chelsea’de taciz skandalı! Göreve yeni başlamıştı, mesajları ifşa olunca kovuldu

İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea’de Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle İngiltere’deki varlıklarına el konulan Roman Abramovich’ten Chelsea’yi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.