Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve eylül başında ise büsbütün durdurmuştu. Değerli güç ve besin, Almanya’da enflasyonun ağustosta yine yaklaşık 50 yılın en yüksek düzeyine çıkmasına neden oldu.

Rosneft Almanya’ya kayyum atandı

Rusya-Ukrayna savaşına ait kaygılar, güç fiyatları üzerinde üst istikametli baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti de bu kış sanayi çarklarının dönmesini, elektrik temininin kesintiye uğramamasını ve konutların ısınmasını garanti altına alabilmek için siyasetler geliştirmeye çalışıyor.

Almanya, güçte arz güvenliği için Rus güç şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Almanya, Uniper’in paylarını de kamulaştırdı

Finlandiya merkezli Fortum’un Almanya’da faaliyet gösteren kolu Uniper tarafından yapılan açıklamada, muahede kapsamında 8 milyar euro sermaye artırımı yapılacağı belirtildi.

Almanya İktisat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada devlet tarafından yapılacak olan sermaye artırımının ve pay alımlarının tamamlanmasının akabinde, hükümetin Uniper’in yüzde 99 payına sahip olacağı tabir edildi.

Bakanlığın açıklamasında, bu paket “Uniper’i ve bu bağlamda şirketler için güç arzını, belediyelere ilişkin tesisleri ve tüketicileri teminat altına almak üzere açık bir mülkiyet yapılanması oluşturuyor.” sözü yer aldı.

Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck ise yaptığı açıklamada doğalgaz tüketicilerinden ek vergi alınması uygulamasına planlandığı üzere Ekim’den itibaren geçileceğini tabir etti. Ek vergi uygulaması, doğalgaz ithal eden şirketlerin Rusya’nın doğalgaz arzın azaltmasının akabinde daha değerli alternatifleri temin etmesine imkan sağlamayı hedefliyor.

Almanya, Rusya’da da varlık sahibi olacak

Almanya, Finlandiya merkezli Fortum’un Uniper’deki paylarını satın alarak ülkenin en büyük doğalgaz ithalatçısı Uniper’in kamulaştırılması konusunda mutabakata vardı.

Almanya böylelikle doğalgaz ithalatçısı şirketin faaliyetlerini teminat altına almış ve faaliyetlerinin devamını sağlamış olacak.

Bir hükümet sözcüsü, Uniper’in kamulaştırılmasıyla Rusya’daki kimi varlıkların denetiminin de Almanya’ya geçeceğini ve hükümetin bu varlıklar ile ne yapılacağı konusunu değerlendirdiğini tabir etti.

Sözcünün açıklamalarına nazaran, hükümet ayrıyeten kamulaştırma kapsamında denetimine geçen, nükleer güç santrallerindeki paylara ne olacağı konusunu da netleştirmeye çalışıyor.

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Chelsea’de taciz skandalı! Göreve yeni başlamıştı, mesajları ifşa olunca kovuldu

İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea’de Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle İngiltere’deki varlıklarına el konulan Roman Abramovich’ten Chelsea’yi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.