Bakan Yanık’a velilerden suç duyurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, Menzil tarikatına ait bir köyde 1100 çocuğun kalmasıyla ilgili iddiaya ilişkin yaptığı, “Herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler. İhmal yoksa istismar yoksa şiddet yoksa bizim görevimiz devlet olarak başlamaz” açıklaması hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

KAYIP VE REFAKATSİZ ÇOCUKLARLA İLGİLİ İHBARLAR

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, Bakan Yanık’ın “Görevi ihmal ve görevi kötüye kullandığı” iddia edildi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Veli Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, depremin ilk gününden itibaren kayıp, refakatsiz ve kimsesiz çocuklar sorununun kamuoyu gündemini meşgul ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Aileler, sosyal medyada paylaştıkları ve enkaz bölgelerine astıkları ilanlarla, depremden sonra bir daha haber alamadıkları, ayrı düştükleri, çocuklarını, yakınlarını aramaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Derya Yanık konuyla ilgili olarak ‘endişeye mahal olmadığı’ yönünde açıklamalar yaptı. STK, dernek ve siyasi partilerin oluşturdukları ihbar hatlarına, sosyal medya hesaplarına kayıp ve refakatsiz çocuklara ilişkin onlarca bildirim, şikayet ve talep iletilmiştir.”

“MENZİL TARİKATI, DEPREM MAĞDURU ÇOCUKLARA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER YAYINLADI”

Deprem felaketinde hayatını kaybeden, yetim ve öksüz kalan çocukların; devlet koruması dışında kimi dernek, vakıf, cemaat ve tarikatlara teslim edildiği yönünde haberler yapıldığını belirten Koç, “Merkezi Adıyaman’ın Kahta İlçesine bağlı Menzil Köyü’nde olduğu bilinen Menzil Tarikatı’nın yetkilileri, Buhara Evleri adı verdikleri yerleşkede 2 binden fazla depremzede çocuğu ‘misafir ettiklerini’, halihazırda 1100 çocuğun yanlarında kaldığını açıklamıştır. Menzil Tarikatı’na ait sosyal medya hesaplarından Buhara Evleri’nde tutulan deprem mağduru çocuklara ilişkin görüntüler yayınlamıştır” ifadelerini kullandı.

“GÖREVİ İHMAL VE KÖTÜYE KULLANMAKTAN” SUÇ DUYURUSU

Koç, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Veli Der Genel Merkezimiz bugün tüm şubeler adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın, refakatsiz kalmış depremzede çocuklarımızı hemen koruma altına almak asli görevi iken, bu görevini yerine getirmeyerek ve bu çocuklarımızın yasadışı dini yapıların eline düşmesine sebep olarak TCK’nin 257. Maddesine göre ‘Görevi İhmal ve Görevi Kötüye Kullanma’ suçu işlediğini düşünüyor ve hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir