Barış Terkoğlu: Bir tarafta İslamcı memurlar öte yanda ülkücü mülkiye, herkes sanki “son kavgaya” hazırlanıyor

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kaymakam Burak Akeller‘in bir imamı darp ettiğini hatırlatarak, “İmama örgütü Diyanet-Sen ve Memur-Sen sahip çıktı. Cami önünde açıklama yapan sendika, “sözde devlet ve millet menfaatine yapılıyor denilen ama gerçekte terör örgüt ve odaklarının ekmeğine yağ süren eylem ve söylemlerin oluşturduğu tahribat” diyerek MHP’ye göndermede bulundu.

Fakat karşı tepki daha sert oldu. Ülkücü mülkiyeliler, sosyal medyada hem imamı hem de Memur-Sen’i hedef aldı. Kaymakamlar, valiler, vali yardımcıları, MHP’li siyasetçilerle tek ses olup, kaymakam Akeller’e sosyal medyada destek mesajı yağdırdı” diye yazdı.

İki tarafın da birbiri için tasfiye çağrısı yaptığını kaydeden Terkoğlu, “Bir tarafta atamalarda ilk üyeliğine bakılan ve bu sayede büyüdükçe oteller bile açan kamu sendikası; öte yanda yargıyı, istihbaratı, Emniyeti ve mülkiyeyi kontrol eden Ülkücü kadrolar.

Kulp’taki olay, AYM-Yargıtay krizi gibi belirginleşen devlet içindeki fay hatlarının daha da görünmesini sağladı. Şimdilik seçim sonrasına ertelenmesi beklenen Kulp krizi, teşbihte hata olmaz, 17-25 Aralık öncesindeki karşı karşıya gelişleri hatırlatıyor. Herkes sanki biraz “son kavgaya” hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

TIKLAYIN | Diyarbakır’da kaymakamın darp ettiği imam konuştu: Cübbemi ve sarığımı çıkarttırdı, mikrofon sopasıyla bacaklarıma vurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir