Bülent Turan: Türkiye, dünyaya örnek bir seçim mevzuatı hayata geçirdi

AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de 6. Yargı Paketi’nin birinci imza sahibi olan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ile basın toplantısı gerçekleştirdi.

“Avukatlık Kanunu teklifinde görüşmeler devam edecek”

TBMM Genel Konseyinde, geçen hafta görüşmelerine başlanan Avukatlık Kanunu’na ait teklifin görüşmelerine devam edeceklerini, akabinde müsilaj ve imara ait düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlayacaklarını bildiren Turan, Adalet Komitesinde salı günü 6. Yargı Paketi’nin, perşembe günü ise dezenformasyon ile ilgili teklifin, çarşamba günü de Plan ve Bütçe Komitesinde İstanbul Finans Merkezi Kanun Teklifi’nin ele alınacağını belirtti.

“Dünyaya örnek bir seçim sistemi olduğunu herkes bilir”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Turan, muhalefetin “seçim güvenliği” konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “CHP’nin tek partili yıllarında seçim mevzuatının tüm dünyaya bizi mahcup eden bir adapla çalıştığını herkes bilir. 1950’den bugüne kadar da büyük bir dönüşümle tüm dünyaya örnek bir seçim sistemi olduğunu herkes bilir.” dedi.

“Oy namustur.” diyen Turan, bütün partilerin sandığa sahip çıkmak durumunda olduğunu vurguladı.

“Seçime ait sorun varmış üzere kıymetlendirme yapmak Türkiye’ye ziyan verir”

Seçimlere ait bir sorun varmış üzere tartışmanın Türkiye’ye ziyan vereceğini lisana getiren Turan, bir partinin başarılı, başkasının başarısız olmasının yalnızca sandıktaki ulusal iradeye bağlı bir sonuç olduğunun altını çizdi.

Her sandıkta devletin vazifelisi, partilerin temsilcisi, partilerin müşahidi olduğunu hatırlatan Turan, “Türkiye, dünyaya örnek bir seçim mevzuatını hayata geçirmiş, uygulamada da bunu göstermiş bir ülkedir. İstanbul, Ankara başta seçimi aldığında ‘Aman ne âlâ mevzuat var’, kaybettiğinde ‘Kötü mevzuat var’ denilebilir mi?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’na reaksiyon

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AB ülkelerinin büyükelçilerine hitaben konuşmasında, “Terörle Çaba Maddesi’nin memleketler arası hukuk normlarına nazaran yine şekillendirilmesi gerektiği” tarafındaki açıklamalarına reaksiyon gösteren Turan, kamuoyunun bilmediği, yalnızca büyükelçilere bir vaatte bulunmanın nasıl bir yanlış olduğunu kamuoyunun takdirine bıraktığını söyledi.

‘Biz Terörle Gayret Yasasında şu teklifi öngörüyoruz’ deyin, bunu tartışalım”

AK Parti Küme Başkanvekili Turan, yarın CHP’nin TBMM Küme Toplantısı olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

“Buradan kendisini o küme toplantısında Terörle Uğraş Maddesi’nde hangi değişikliği öngördüğünü açıklamaya davet ediyorum. Kamuoyunun bilmediği bir içeriği Avrupa Birliği büyükelçilerine vaat üzere söylemenin Türkiye’de sorumlu muhalefet anlayışına yakışmadığı kanaatindeyim. Mehmetçiğimizin hudut ötesinde operasyon yaptığı bir vakitte elini kolunu bağlayan, moralini bozan, motivasyonunu azaltan telaffuzlardan her sorumlu siyasalın uzak durması gerektiği kanaatindeyim. Varsa uygulama yanılgıları, MYK’nız, MKYK’nız var, toplantı yapın, tartışın, kamuoyuna bunu açıklayın. ‘Biz Terörle Gayret Yasasında şu teklifi öngörüyoruz’ deyin, bunu tartışalım. Lakin ben sordum CHP’liler bilmiyor, ben küme başkanvekiliyim, AK Partililer bunu bilmiyor, Meclisin kayıtlarında buna ait bir önerge yok lakin siz Avrupa Birliği’nin büyükelçilerine bunu vaat üzere söylüyorsunuz. Biz alışkınız; Kılıçdaroğlu’nun mektupla bizi şikayet etmesine, Amerika’da iktidar değişikliğinde ‘Türkiye’de de birebir rüzgar olur mu?’ demesine lakin terör üzere ortak sıkıntımızda, bunu kendi kamuoyuyla tartışmadan Avrupa elçilerine vaatte bulunmanın büyük bir siyasi kusur olduğunu, büyük bir sorumsuzluk olduğunu düşünüyorum.”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun metinden okuduğuna dikkati çeken Turan, “Metni okuyanı Kılıçdaroğlu olmaktan çıkarın, ‘HDP eş genel başkanı’ diye yazın, kimse şaşırmaz. Trabzon’da ülkücü, Konya’da İslamcı, İzmir’de Atatürkçü, Diyarbakır’da HDP’li üzere davranan bir genel liderin başta CHP’nin kendi içerisinde tartışması ve ismini koyması gerektiği kanaatindeyim.” tabirlerini kullandı.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya da basın toplantısında, 24 husustan oluşan 6. Yargı Paketi’nin öngördüğü değişikliklere ait bilgi verdi.

Related Posts

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Chelsea’de taciz skandalı! Göreve yeni başlamıştı, mesajları ifşa olunca kovuldu

İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea’de Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle İngiltere’deki varlıklarına el konulan Roman Abramovich’ten Chelsea’yi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.