CHP’li Özel kamunun en çok ilan verdiği gazeteleri açıkladı

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Meclis kurulunda Basın İlan Kurumu’nun en çok ilan verdiği ve sıfır ilan alan gazeteleri açıkladı.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne ait Adalet Komisyonu’ndaki yapılan görüşmeler sırasında konuştu.

Basın İlan Kurumu’nun önümüzdeki günlerden itibaren mahallî gazetelere ve internet sitelerine de ilanlar vereceğini hatırlatan Özgür Özel şunları söyledi:

– Bunlara ilanı veren kurum karar veriyordu. 19 yıl boyunca İstanbul’daki mahallî gazetelere, Ankara’daki lokal gazetelere ilanları büyükşehir belediyeleri verdi. Artık diyorsunuz ki; “Onlar vermeyecek, biz bunları havuzdan burada dağıtacağız.” Eyvallah. Elimde Türkiye’de kamu bankalarından gazetelere verilen ilanların dağılımı var.

– En çok ilan alan gazete Türkgün. İkinci Sabah, üçüncü Akşam, dördüncü Tahlil, beşinci Takvim.

– Sıfır ilan alanlar: Sözcü, Cumhuriyet, Karar, Yeniçağ, Korkusuz, Ulusal Gazete, BirGün, Kozmik, Yeni Asya, Yeni Bildiri.

– Artık, bu türlü yapılar kurunca bu türlü taksimatlar çıkıyor. Sizi görevlendiren, sizi oraya, iktidara aidiyetiniz, sadakatiniz üzerinden yollarsa sen de bu görevlendirmenin gereğini yapıyorsun.

MHP’NİN BAKANI YOK AMA

– Doğrusu ne olur? Tiraja nazaran olsa en çok ilanı Sabah alır fakat akabinde Sözcü’nün alması lazım. Sözcü almış mı? Sıfır. Örneğin, tiraja nazaran Türkgün gazetesi sıralamada 21’inci ancak ilanda birinci… Yani MHP’nin bakanı yok lakin, basınının akanı çok, bayağı akmış.

– Televizyonlarda da tıpkı bakış açısı hakim. Bengü Türk birinci. Televizyonlarda ilan alamayanlar; Fox TV, Halk TV, Tele1, KRT, TV5.

– Bengü Türk’ten sonra A Haber, A2, CNN Türk, A Spor, A Para diye gidiyor, sıkıntının kendisi bu. Artık, iş bu türlü olunca, haydi bakalım, sizin dediğiniz üzere yapalım. Bir sene sonra bu zıdda döndüğünde sizin üzere davranan ve sizin üzere atanan birileri gelse, yapmayacağız lakin gelse, o vakit güzele mı gidecek? Bütün kamu bankaları gidecek, bu sefer verilmeyenlere verecek, siz de oturacaksınız.

BASIN KARTI KOMİSYONU’NDA KİMLER VAR?

– Basın Kartı Kurulu sıkıntısında, Bağlantı Başkanlığı’nı basın kartı verme ve iptal etme bahislerinde tam yetkili kılıyorsunuz. Kurulunda vazife yapan 9 kişi var ve o kompozisyon neymiş bir bakalım.

– İrtibat Lider Yardımcısı Zahid Beyefendi, Bağlantı Lideri Danışmanı Mücahid Eker, ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, Star muharriri ve birebir vakitte AKP İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Halime Kökce, Anadolu Ajansı Yayın Koordinatörü Yahya Bostan, Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı Hasan Beyefendi, Daily Sabah Yayın Direktörü İbrahim Zahid Beyefendi, Doğuş Yayın Kümesinin Ankara Temsilcisi Baran Beyefendi, AKP Ankara Büyükşehir ve Altındağ Belediye Meclis Üyesi Sinan Burhan…

– Bu türlü bir taksimat. Oturup ondan sonra “Ya, bu arkadaşlar adil işler yapıyorlar, herkese eşit mesafedeler, objektif kriterleri uyguluyorlar.” Siz yapıyı bu türlü kurduktan sonra, bu kadar basın meslek örgütünün şikâyet etmemesini nasıl bekliyorsunuz, ben onu anlayabilmiş değilim.

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.