Erdoğan: İktisat siyasetimizin muvaffakiyetini gölgelemek isteseler de memleketler arası değerlendirmeler aykırısını söylüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 2,5 saat süren Kabine toplantısı sona erdi.

Toplantının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısına geçti.

“Tahıl krizinin aşılmasının büsbütün ülkemizin çabalarının eseri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Son olarak BM Genel Sekreteri bunu teşekkürleri ve şükranlarıyla söz etti. Artık bugün adım atıldı, gemiler yola çıktı” diyen Erdoğan şöyle devam etti: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM ile yürüyen bu sürecin sağlıklı devamı için her türlü uğraşı gösteriyoruz. Tahıl yüklü birinci gemi bugün Odessa Limanı’ndan hareket etti. Gemi İstanbul Boğazı’na ulaştığı vakit heyet tarafından denetim edilecek, akabinde yoluna devam edecek.

‘DİPLOMATİK BAŞARIDIR’

“Her ne kadar muhalefet idrak edemese de öncülüğümüzde başlayan çalışma, değerli bir diplomatik başarıdır” sözlerini kullanan Erdoğan, “İnşallah güç başta olmak üzere başka alanlarda da devam ettirebiliriz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

ORDU’DA 55, KAYSERİ’DE 70 BİN KİŞİ KATILDI: 70 bin kişinin katıldığı Kayseri’deki merasimde, alana ulaşana kadar halkımızın ilgisi bizler için teveccühtü. Ordu’da ise fındık alım fiyatlarını açıkladık. 55 bin kişinin katıldığı Ordu’daki toplantı, cadde boyunca bütün halkımızın ilgisiyle farklı bir heyecan vesilesiydi.

MAFYATİK YAPILARA GÖZ AÇTIRMADIK: Son 20 yılda ne yaptık? Yalnızca başlıklarıyla ve birer cümleyle tabir edecek olacaksak, demokrasiyi vesayetin zincirinden kopararak insanların hak ve özgürlük beklentilerini karşıladık. Ulaşımdan güce endüstriden spora kadar ayağımızdaki geri kalmışlık prangasını söküp attık. Mafyatik yapılara göz açtırmayarak inanç iklimini tesis ettik. Siyasi, ekonomik diplomatik gücünü herkese kabul ettirerek haklarımızı ve çıkarlarımızı savunabileceğimiz bir devlet haline geldik.

EKONOMİ SİYASETİMİZDEKİ MUVAFFAKİYET: İmkanları artmış, potansiyeli genişlermiş, alt yapısı tamamlamış, öz inancı artmış bir ülke olarak her alanda amaçlarımızı büyüttük. Gelecek 1 yılımızı bile göremediğimiz bir yerden, bugün 2053 vizyonunu inşa etmeye başlamış bir ülke pozisyonuna geldik.

Son periyotta enflasyonun sembolü bedeller ödemeye devam ediyoruz. Mevcut problemlerimizin üstesinden, çok çalışarak, sabrederek geleceğiz. Fırsatlar, ödediğimiz bedellerden daha çok olduğunu bilerek devam edeceğiz.

Ekonomide bir tercihte bulunduk. Ya faiz-kur-enflasyon denklemine uygun finansal sıkılaştırmaya gidip tahminen 10 milyon vatandaşımızın işsiz kalmasına yol açacaktık, ya da istihdam odaklı bir yola girecektik. Tercihimizi istihdamdan yana yani vatandaşın geleceğinden yana yaptık.

Birileri iktisat siyasetimizin muvaffakiyetini gölgelemek istese de memleketler arası değerlendirmeler aksisini söylüyor.

BAY KEMAL: Ordu’da fındık fiyatlarını açıkladık, Bay Kemal rahatsız oldu. ‘Ben 72 TL düşünüyordum’ diyor. Yahu sen düşünmeye tekrar devam et, senin sırtında küfe yok. Sen hala niyet aleminden bahsediyorsun, biz icraattan bahsediyoruz Bay Kemal, senin icraatın var mı, yok. 72 TL düşünüyormuş, yavru ortağı da 75 düşünüyormuş. Bunlar -cek, -cak, diye konuşuyor. Vatandaşın gönlünden geçeni meydanda açıkladık, meydan o vakit patladı.

FİYATLARDA DURULMA EĞİLİMİ VAR: 2022’de vatandaşı enflasyona karşı korumak için vazgeçtiğimiz kamu geliri 251 milyar lirayı bulacaktır. Artık toplumsal yardımları mutlak yoksullukla sonlu tutmayıp gelişen Türkiye’nin imkanlarını adil bir biçimde dağıtmak için kullanıyoruz. Dünyanın güç ve emtia fiyatlarındaki yükü uzun müddet taşıyamayacağı açıktır. Fiyatlarda durulma eğilimi başlamıştır. Bu durum ülkemizin global fiyatlarla ilgili kısmında bir düzgünleşme olacağı manasına gelmektedir. Bir periyot ayçiçek yağı üzerinden fırtına koparıldı. Artık hem ithalat kanalının açılması hem yerli üretimin artmasıyla husus gündemden kalktı.

ENFLASYON DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRECEK: Kur müdafaa mevduat ve iştirak hesapları büyük ilgi gördü. Kredileri; yatırımı, istihdamı teşvik eden alanlara yönlendiriyoruz. Döviz kuruna tesir edecek durumlarda sonlandırıyoruz. Ticari kredilerde birinci sırayı imalat sanayii alıyor. Yeni yılın birinci aylarıyla birlikte enflasyonun besbelli bir düşüş trendine gireceğini ümit ediyoruz.

SOSYAL KONUT PROJESİ: Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını başlatıyoruz. Birinci sefer konut sahibi olacakların sabırsızlıkla beklediği projenin hazırlıkları bitmek üzere. Vatandaşımızı kira öder üzere konut sahibi yapacağız. İnşaat bölümünü canlandırıp, insanımızın erişebilir kurallarda mesken sahibi olmasını sağlayacağız. Bu proje kiraların düşmesini de sağlayacak. Şehit yakınları ve gazilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Yeni evlenecek gençlerimiz de kota sahibi olacak. Önümüzdeki günlerde ayrıntılarını duyuracağız.

Bir müjde de gençlerimize vermek istiyorum. Gezmek isteyen gençlerimize yurtların kapılarının açıldığını duyurmuştuk. Çok talep geldi. Onlardan gelen istekler doğrultusunda yaş aralığını 18-25’ten 18-30’a yükselttik. DETAYLAR GELİYOR…

Related Posts

Ankara’da metrelerce yüksekten düşen paraşütçü hayatını kaybetti

Edinilen bilgiye nazaran, Ayaş Paraşüt Tepesi’nden tek başına havalanan Cengiz Gültekin (44), kısa bir mühlet sonra metrelerce yüksekten düşerek …

Antalya’da 2 meyyit deniz kaplumbağası kıyıya vurdu

Manavgat’ın Sorgun kıyısında Alman turistler tarafından fark edilen meyyit deniz kaplumbağası, bölgedeki su sporları merkezi çalışanları …

Şadi Yazıcı: Türkiye’nin güç çalışmalarına karşı gelmek bu ülkeye ihanettir

Türkiye, güç alanında dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için yapılan teşebbüsler, kendilerini “çevreci” olarak lanse eden birtakım kısımlar …

Karamollaoğlu ile Babacan bir araya geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kendisinin ev sahipliğinde, 21 Ağustos’ta yapılacak “Liderler Zirvesi” öncesinde DEVA Partisi …

Ankaragücü, Konyaspor’u ağırlayacak

MKE Ankaragücü, Spor Toto Muhteşem Lig’de 2022-2023 dönemin birinci haftasında bugün alanında Otomobilim.com Konyaspor’u konuk edecek. Eryaman …

Ukrayna’dan gelen mısır yüklü gemi Kocaeli’ye ulaştı

Küresel tahıl krizinin tahliline yardımcı olmak maksadıyla 22 Temmuz 2022’de Türkiye öncülüğünde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.