Google Drive’a Dosya Oluşturma Sınırı Geldi

Google, Drive bulut depolama platformunda oluşturabileceğiniz ve kaydedebileceğiniz dosya sayısına sessizce bir sınır getirdi. Şirket, fazladan depolama için ödeme yapsanız bile Drive’da maksimum 5 milyon dosya oluşturabileceğinizi ifade ediyor.

5 milyon dosya sınırı sadece Drive’da oluşturduğunuz dosyaların sayısı için geçerli durumda. Drive’ınızla paylaşılan toplam dosya sayısı içinse bu geçerli değil. Bu, sadece sizin tarafınızdan oluşturulmadığı sürece sistemde 5 milyondan fazla dosyaya sahip olabileceğiniz anlamına geliyor.

Google sözcüsü Ross Richendrfer, değişikliğin “güçlü performans ve güvenilirliği korumanın” bir yolu olarak geldiğini ve şirketin sistemlerinin “kötüye kullanımını” önlemeye yardımcı olması gerektiğini söylüyor. Sınıra ulaşırsanız bir bildirim alacağınız ve sorunu çözmek için Google desteğiyle iletişime geçebileceğiniz ifade ediliyor. 5 milyon, bir kişinin yüklemesi için saçma bir dosya sayısı gibi görünse de bazı kullanıcıların gerçekten bu sınıra ulaştığı bilgiler arasında.

Dosya sınırı, ortalama dosya boyutu 400 KB’nin üzerinde olan 2 TB depolama alanına sahip birinin, depolama alanı bitmeden dosya sınırına ulaşacağı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bazı kullanıcılar, dosyalarını zip klasörlerine sıkıştırmayı seçmedikçe, gerçekte kullanabileceklerinden daha fazla depolama alanı için ödeme yapıyor olabilir.

Kullanıcıların yorumlarına bakılırsa, Google’ın yeni uygulanan sınırdan etkilenenleri sınır gerçekleşmeden önce uyarmadığı ve politika yürürlüğe girdikten sonra fazla dosyaların yerini değiştirmek veya sıkıştırmak için çabalamalarına neden olduğu görülüyor. Paylaşılan Workspace sürücülerinin maksimum 400.000 dosya içerebileceğini belirtmesine rağmen, Google’ın Google One veya Workspace destek sayfalarını sınırı not edecek şekilde güncellediği de görülmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir