Hindistan’da 270’ten fazla insanın öldüğü tren kazasına ilişkin soruşturma başlatıldı; sinyalizasyon hatasından şüpheleniliyor

Hindistan’ın Odisha eyaletinde meydana gelen ve en az 275 kişinin ölümüne neden olan tren kazasının sorumlusu olarak bir sinyal arızası ve ‘elektronik kilitleme’ değişikliği gösteriliyor.

Demiryolu Kurulu, kazanın bir sinyalizasyon müdahalesi sonucu meydana geldiğini açıkladı. Başbakan Narendra Modi, suçlu bulunanların ağır şekilde cezalandırılacağı sözü verdi. Kurtarma çalışmaları tamamlandı ancak en az 187 ceset hala tanımlanamadı.

Kaza sonrası bazı cesetlerin çift sayıldığı fark edilince, 288 olarak duyurulan ölü sayısı 275’e düşürüldü.

Elektronik kilitleme sistemi, belirli bir alandaki her tren için güvenli rotaları belirler. Kazada, yanlış yönlendirilen yolcu treni, durağan bir yük trenine çarparak raydan çıktı. Kazadan etkilenen vagonlar, karşı yönden geçen ikinci bir yolcu trenine çarptı.

Hindistan Demiryolu Kurulu’ndan Jaya Verma Sinha, her iki yolcu treninin de bir istasyona doğru hızda ve güvenli bir şekilde yaklaştığını belirtti. Ancak Coromandel Express, yanlışlıkla bir yük trenine çarptı ve bazı vagonları havalandı. Diğer yolcu treni Howrah Superfast Express, kazadan zarar gören Coromandel Express ile çarpıştı.

Sinha, elektronik kilitleme sistemi ile ilgili bir sorun olmadığını ve soruşturmanın, bir arızadan ziyade bir ‘sinyalizasyon müdahalesi’ne işaret ettiğini belirtti.

Başbakan Narendra Modi, suçlu bulunan herkesin ağır şekilde cezalandırılacağına dair söz verdi. Kazanın olduğu sırada iki yolcu treninde yaklaşık 2000 kişi olduğu düşünülüyor. En az 187 cesedin hala tanımlanamadığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir