İsrail’den BM yetkililerine ve doktorlara 7 Ekim kısıtlaması

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi bombalamaya devam ediyor. Gazze’yi adeta açık hava hapishanesine çeviren İsrail, yardımların ulaşmasına da engel oluyor.

Binlerce masumu öldüren ve ateşkes çağrılarına da kulaklarını tıkayan İsrail, bu defa doktorlara sansür uygulamaya başladı.

Times of Israel gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanlığı “İsrail karşıtı görüşte” olduğu gerekçesiyle sağlık görevlilerinin 7 Ekim olaylarını araştıran BM yetkilileriyle görüşmesini yasakladı.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından oluşturulan araştırma komitesi, son haftalarda 7 Ekim olaylarına şahitlik eden İsrailli doktor ve diğer sağlık görevlileriyle iletişime geçmeye çalıştı.

Araştırma komitesi, olayların başladığı tarihten bu yana “uluslararası ve cinsiyet temelli suçları araştırıyor” ve sağlık görevlileriyle mülakat yaparak bilgi almak istiyor.

Habere göre, İsrail devlet televizyonu KAN, Adalet Bakanlığının hukuk departmanının Sağlık Bakanlığı yetkililerine talimat vererek, sağlık çalışanlarının BM araştırma komisyonuna konuşmamasını istediğini aktardı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat’ın araştırma komisyonunu “İsrail karşıtı ve antisemitik bir oluşum” şeklinde nitelendirdiği bilgisine de yer verildi.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından oluşturulan araştırma komitesinin hazırlayacağı rapor, haziran ayında tamamlanarak BM Genel Kurulu’nda sunulacak.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir