İşte İsveç Parlamentosu’ndaki terörist vekil: Amineh Kakabaveh

Omzunda bir kalaşnikof, belinde tabanca, birden fazla şarjör…

Terör örgütü üyesi olan kişi, İsveç Parlamentosu üyesi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh.

Örgüt kamplarından İsveç Parlamentosu’na uzanan süreç İran’da başladı. Kürt kökenli Kakabaveh, Saqqez’lı ailenin sekiz çocuğundan biri.

IRAK’TA SİLAH EĞİTİMİ ALDI

6 Aralık 1970 doğumlu görünse de bu varsayımı bir tarih. Ailesini terk etti ve tıpkı ağabeyi üzere terör örgütüne katıldı. Irak’taki kamplarda silah eğitimi aldı.

6 yıl boyunca hem İran hem de Irak’ta çok sayıda hareketin içinde oldu.

Yasadışı yollardan Türkiye’ye girdiğinde yirmi yaşında bile değildi. Kimliği yoktu ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Ankara temsilciliğine başvurdu. Türkiye’de kaçak yaşadı.

3 ay içinde mülteci statüsü alan ve okuma yazma bilmeyen Kakabaveh artık İsveç’teydi.

“YILIN İSVEÇLİ KADINI”

Terör örgütleri ile ilgisini hiçbir vakit kesmedi. Örgütün dayanağı ile 2000’li yıllarda toplumsal hizmet uzmanı olarak çalıştı.

2008’de Sol Parti’den İsveç Parlamentosuna girdi. 2010, 2014 ve 2018 seçimlerinde de milletvekili seçildi. 2016’da “Yılın İsveçli Kadını” oldu.

3 yıl sonra Sol Parti’nin önderi ile çatışmaya girdi ve ihraç edileceğini anlayınca istifa etti.

PKK’NIN İMDADINA YETİŞEN BİR SİYASET PEŞİNDEYDİ 

Türkiye nefreti bitmek bilmedi.

14 yıldır İsveç parlamentosunda terör örgütü PKK’nın sözcülüğünü yaptı.

SETA Araştırmacısı Bilgehan Öztürk, “Amineh Kakabaveh, PKK’nın imdadına yetişen bir siyaset peşindeydi. Birebir vakitte 2016 yılında tekrar ve PKK’nın Avrupa Birliği’nin terör listesinden çıkartılması için tekrar İsveç Parlamentosu nezdinde bir teşebbüste bulundu. Hem İsveç’teki PKK varlığını rahatlatan ona alan açan İsveç-PKK münasebetinin gelişmesine, derinleşmesine katkı sağlayan bir siyaset yürütüyor. Hem de Suriye’nin kuzeyinde YPG ile İsveç’in münasebetlerinin daha fazla derinleştirilmesi ve geliştirilmesi istikametinde kendi yükünü koyuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KALAŞNİKOFLU VEKİL İSVEÇ PARLAMENTOSU’NDA KRİTİK BİR OYA SAHİP

2016’da otobiyografisi yayınlandı. Kapağında örgütün dağ kampında çekilmiş fotoğrafı vardı.

Kalaşnikoflu Kakabaveh, İsveç parlamentosunda kritik bir oya sahip.

Magdalena Andersson, 2021’de 1 oy farkla başbakan seçilmişti.

HÜKÜMET KAKABAVEH’İN İSTEKLERİNE BOYUN EĞDİ 

175 milletvekiline muhtaçlığı olan Andersson’a Kakabaveh dayanak verdi. O yüzden hükümet Kakabaveh’in isteklerine boyun eğdi.

Bilgehan Öztürk bahse ait şu sözleri kullandı:

“İsveç Hükümeti’nin kurulmasında çok tesirli bir rol oynadı. Ülkenin mevcut başbakan ve toplumsal demokrat parti kâfi sayıda milletvekilleri olmadığı için Amineh Kakabaveh ile bir muahede yapmak durumunda kaldı. Yani aslında onun oyuyla ve hükümet seçilebildi lakin Amineh bu dayanağı verirken mevcut hükümetin kurulmasına, Suriye’deki YPG’yi daha fazla dayanak verilmesi, İsveç’in YPG ile münasebetlerin derinleştirilmesini de kaide koştu.”

Kakabaveh kritik oylarından birini de geçtiğimiz günlerde kullandı.

Adalet Bakanı aleyhine verilen gensoru önergesi mecliste bir oy farkla kabul edilmedi. Morgan Johansson vazifesinde kaldı.

Terör örgütü üyesi milletvekili çekimser oy kullandı.

İsveç Meclisi’nde gelecek hafta da bütçe oylanacak. Bu kritik oylamada hükümet geçmişte olduğu üzere tekrar terörist milletvekilinin oyuna gereksinim duyabilir. Kakabaveh bütçeye vereceği takviye için çoktan taleplerini sıraladı. Listenin en başında da PKK/YPG’ye daha fazla dayanak ve Türkiye’ye silah ambargosu yer alıyor. Aksi takdirde hükümeti oy vermemekle tehdit etti.

Stockholm yönetimi PKK/YPG terör örgütüne 400 milyon euro civarında dayanak sağladı. İsveç menşeili silahlar da direkt örgüte gönderildi.

“PKK İLE NATO ÜYELİĞİ ORTASINDA SEÇİM YAPMAYA ZORLANIYORLAR” 

Muhalefet de durumdan rahatsız.

Bilgehan Öztürk’ün bahse ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“İsveç’in NATO üyeliği ve birebir vakitte İsveç’in Türkiye ile olan alakasının PKK sebebi ile zehirlenmemesi gerektiği davetinde bulunuyorlar. Kendi ulusal siyasetleri, dış siyasetleri aslında PKK ajandası ve PKK sempatizanı aktörler tarafından rehin alınmış durumda. Bir taraftan NATO üyeliği bir tarafta PKK ile bağları üzere aslında absürd bir seçim ortasında zorlanıyorlar aslında buradaki tercih çok kolaydır.”

İSVEÇ YOL AYRIMINDA 

200 yıldır bağımsız siyaset yürüten İsveç, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile kendisine güvenlik şemsiyesi aradı ve NATO’ya üyelik başvurusu yaptı.

İttifakın ikinci büyük ordusu Türkiye’nin güvenliğini yıllardır hiçe saydı.

Özetle İsveç yol ayrımında…

Ya ülkenin güvenlik siyasetlerini “tek oya” esir etmeye devam edecek ya da NATO’ya üye olacak.

KAYNAK: TRTHABER- HÜSEYİN GÜNAY

Related Posts

BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın ilhakları için oturum açtı

ABD’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield toplantının başında yaptığı konuşmada, “Güvenlik Konseyi tam olarak bunu yapmak …

Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda, “Enflasyon ile mücadelemiz …

Trabzonspor’da Abdülkadir’e yeni mukavele

Süper Lig’de bu dönem da şampiyonluk hedefleyen Trabzonspor’da iç transfer için çalışmalar devam ediyor. Bordo-mavili idare, Abdülkadir Ömür ile …

1 Haftalık tatil ne zaman? 2023 ilk ara tatil tarihi ne zaman? 2023 ara tatil tarihi!

Veliler ve öğrenciler tarafından yeni eğitim döneminin başlamasının ardından 1 haftalık ara tatil araştırmaları başladı. Tatil ve daha birçok …

Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi Hakk’â yürüdü

Müslüman Alimler Birliği’nin Kurucusu ve Eski Lideri Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi, 96 yaşında Hakk’a yürüdü.  YUSUF EL-KARADAVİ KİMDİR …

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.