Kanada’da tesettür mayo giyen anne ve kızları havuza alınmadı

CTV News’deki habere nazaran, Halima Jelloul, kocası ve iki kızı, geçen cuma günü Manitoba eyaletinin başşehri Winnipeg’deki bir tesiste tatil rezervasyonu yaptırdı.

Tesise girişlerinin akabinde havuzun da bulunduğu su parkına geçen aileye, giydikleri burkini (tüm bedeni kapatan tesettür mayo) yüzünden havuza giremeyecekleri söylendi.

Halima Jelloul, olaya ait yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 10-15 dakika sonra tesisin sahibi yanımıza geldi. Benim ve kızlarımın giydiği tesettür mayo nedeniyle su kaydırağına giremeyeceğimizi söyledi. Kızlarım ağlıyordu. Bizim için sahiden güzel bir an değildi. Bu yüzden kızlarımın âlâ olup olmadıklarını ve kalmak ya da ayrılmak isteyip istemediklerini denetim etmek zorunda kaldım. Bunu her gün kıyıda yaşıyoruz. Beşerler size ne olduğunu bilmeden bakıyor, bu sorun değil fakat biraz eğitim gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Haberde, görüşlerine yer verilen Jelloul’un 14 yaşındaki kızı Salma Douida, “Açıkçası çok rahatsız oldum fakat bunun olmasına da şaşırmadım. Müslüman bayanların yahut mütevazı giyinen herkesin buna hakkı olması gerektiğini ve bu onlara olursa, konuşmaları gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Tesisin sahibi özür diledi

Tartışmalar üzerine sorunun tahlili için ağlık müfettişi çağrıldı. Müfettişin, “burkini” de denilen tesettür mayo ile havuza yahut su parkına girilmesinin halk sıhhati kurallarına muhalif olmadığını belirtmesi üzerine aileye müsaade verildi. Halima Jelloul ve ailesi, buna karşın tesisleri terk etti.

Gelişmeler üzerine açıklama yapan tesisin sahibi Dan Manaigre, Halima Jelloul ve ailesinden özür diledi. Manaigre, burkinin ne olduğunu bilmediğini ve bunun sokak kıyafeti olduğunu düşündüğünü söyledi.

Havuzda sokak kıyafeti giymenin bir halk sıhhati ihlali olduğunu söz eden Manaigre, “Aileden özür diliyorum zira bilmiyordum. İleriye dönük olarak tüm işçiye tesettür mayo giymenin kabul edilebilir olduğu talimatını verdim. Fakat havuzda sokak kıyafeti yasağı uygulaması devam edecek.” dedi.

Manitoba Cankurtaranlar Derneği de yaptığı açıklamada, tesettür mayoya müsaade verilmemesi için neden olmadığını belirtti.

Derneğin Güvenlik İdaresi Koordinatörü Christopher Love, “burkini düzgün biçimde giyildiği sürece, güvenlikle ilgili rastgele bir tasa yok.” tabirini kullandı.

Başbakan Trudeau, 6 yıl evvel açıklama yapmıştı

Müslüman bayanların kıyı yahut havuzlara tesettür mayo ile girmelerine ait Fransa’da 2016’da başlayan ve kimi Avrupa ülkelerine de yayılan yasağın, o devirde Kanada’da da uygulanması istenmişti.

Fransız yanlısı uygulamalarıyla bilinen Quebec eyaletinde, o periyot tıpkı yasağın getirilmeye çalışılması üzerine Başbakan Justin Trudeau, yasağı reddetmiş ve Kanadalıların bu tartışmanın üzerine çıkması gerektiğini söylemişti.

“Bireysel haklara ve seçimlere hürmet gösterilmesi” davetinde bulunan Kanada Başbakanı, kültürel çeşitlilik ve müsamahayı savunmuştu.

Related Posts

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Chelsea’de taciz skandalı! Göreve yeni başlamıştı, mesajları ifşa olunca kovuldu

İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea’de Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle İngiltere’deki varlıklarına el konulan Roman Abramovich’ten Chelsea’yi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.