Kaspersky, Oscar adayı filmlerle dolandırıcılık hedefleyen web siteleri tespit etti

Kaspersky uzmanları, Oscar adayı filmleri ücretsiz izlettiğini iddia ederek kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen çeşitli web siteleri tespit etti.

Şirket açıklamasına göre, dolandırıcılar, Oscar adayı filmleri ücretsiz izleme imkanı sunan sahte web siteleri oluşturarak, kullanıcıların kişisel ve bankacılık bilgilerini vermelerini ve kötü amaçlı yazılım indirmelerini istiyor.

Filmlere erişmek için, kullanıcıların görünürde küçük, sembolik bir abonelik ücreti ödemesi isteniyor. Ödeme yapıldıktan sonra kullanıcılar, iptal edilemeyen bir aboneliğe benzeyen eşit aralıklarla veya hesap boşalana kadar günlük küçük artışlarla tahsil edilen yetkisiz işlemlere karşı savunmasız hale geliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova, Oscar 2023 töreninin her yıl bu dönemlerde kötü niyetli faaliyetlerini yoğunlaştıran siber suçlular için kazançlı bir etkinlik olduğunu belirterek, “Bu etkinlik sırasında ekstra dikkatli olmak ve ücretsiz film izleme imkanı sunan web sitelerinin gerçekliğini iki kez kontrol etmek çok önemlidir. Kullanıcıları kişisel bilgilerini vermeleri için kandıran sahte web sitelerine veya hediye dolandırıcılıklarına kanmayın. Her zaman saygın yayın hizmetlerini kullanın ve web sitesinin gerçekliğini iki kez kontrol edin.” ifadelerini kullandı.

Kaspersky, dolandırıcılık kurbanı olmamak için kullanıcılara şunları öneriyor:

“Sinemalardaki, yayın servislerindeki, TV’deki, DVD’deki veya diğer kaynaklardaki resmi film çıkış tarihlerine dikkat edin. Kişisel verileri girmeden önce web sitelerinin gerçekliğini kontrol edin ve film izlemek veya indirmek için yalnızca resmi web sayfalarını kullanın. URL biçimlerini ve şirket adı yazımlarını iki kez kontrol edin. Kötü amaçlı ekleri tanımlayan ve kimlik avı sitelerini engelleyen güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. İçeriği erken görüntülemeyi vaat eden bağlantılardan kaçının ve içeriğin gerçekliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa servis sağlayıcınız ile kontrol edin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir