‘Putin AK Parti’yi zafere taşır mı?’

Karar gazetesi muharriri İbrahim Kahveci, Erdoğan’ın bir yandan Ukrayna tahıl koridoru için aracı olurken başka yandan Putin’le Soçi’de mutabakat arayışlarını kıymetlendirdi. Rusya ile ticari alakaların gelişmesi, Kaşıkçı evrakının Suudi Arabistan’a verilmesi, Akkuyu nükleer santralinde tüm denetimin Ruslara geçmesi üzere gelişmelerin Türkiye’ye kaynak transferi ile ilişkisine değinen Kahveci, Erdoğan’ın seçim kazanmak için attığı bu adımlar karşısında “insan hayret ediyor” diye yazdı.

İbrahim Kahveci’nin Putin AK Parti’ye zafere taşır mı? başlıklı yazısı şöyle:

“Şimdi sormamız gereken soru şu: Sanki oyun kurucu bir rolde miyiz yoksa parasızlıktan oyun mu oynuyoruz?

Soçi doruğu sonrası tartışmalar daha da artıyor. Ukrayna’ya saldıran işgalci Putin ile anlaşıp yaptırımlar mı deliniyor?

Yoksa bir tarafta Ukrayna ile öbür tarafta Rusya ile çıkarlarımızı korumak için mi çalışılıyor?

Mesela iki ülke ile Türkiye masasında yapılan ‘Tahıl Koridoru’ mutabakatı global besin tedarikinde kıymetli bir adımdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir bakıma global besin krizine kıymetli bir katkı sunmuş oldu.

Lakin ‘Tahıl Koridoru’ muahedesi direkt Türkiye için bir besin ucuzluğu manasına gelmiyor. Gelen gemiler Boğazlardan geçip gidiyor…

***

Tahıl Koridoru muahedesi ile oluşan global sempati Soçi Doruğunda varılan mutabakatları da beğenilen gördürür mü?

Çin ve İran’ın bile temkinli yaklaştığı Rusya ile ticarette bu kadar geniş açılımlarımız bizim için ne tabir ediyor?

Uğur Gürses T24’deki yazısında Merkez Bankası rezervlerinin 26 Temmuz-05 Ağustos ortasında 98 milyar 984 milyon dolardan 110 milyar 340 milyon dolara yükselişine dikkat çekiyor. Ortada 11 milyar 356 milyon dolarlık bir rezerv artışı gerçeği var.

Bu paranın nereden gelmiş olabileceği konusunda da tek adres olarak Rusya’ya işaret ediyor.

***

Mersin Akkuyu Nükleer Santralinde enteresan gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’nin yüzde 49 hissedarlığı yıllar geçmesine karşın gerçekleşmiyor. Hatta Rusya tarafı inşaat basamağındaki Türk şirketinin de işine son verdi.

Basında yer alan haberlere nazaran Rusya Akkuyu mazereti ile Türkiye’ye 15 milyar dolar üzere bir kaynak aktaracakmış.

Şimdi durduk yere bu paranın gelmesi ne tabir ediyor?

***

Daha düne kadar şer güç dediğimiz birçok ülke ile sıcak alakalar kurmaya başladık. Bu bahiste en somut örnek BAE ve S. Arabistan gösterilebilir.

15 Temmuz’un finansörü dediğimiz BAE ve Cemal Kaşıkçı’yı ülkemizde katleden S. Arabistan… Bu can bu vücutta olduğu sürece dediğimiz S Arabistan ile karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdik.

Hatta yetmedi Kaşıkçı davasını da bir bakıma egemenlik hakkımızdan feragat ederek S Arabistan’a devretmiş olduk.

Gelen haberlere nazaran SWAP da gelecekmiş.

Sanırım Rusya’dan gelen dövizler üzere…

***

15 Temmuz 2016 hain FETÖ darbe teşebbüsü akabinde birinci hamlelerimizden olan “Varlık Barışı” işinde yeni düzenlemeler dün aklımıza geldi.

İnsan hayret ediyor olağan…

Hayret edecek o kadar çok şey var ki aslında… Mesela 2018-2020 devrinde Çin’den 40 milyar dolar gelecek beklentisi ile Uygur Türklerine karşı halimiz da hayret verici… Ya da bu can bu vücutta dedikten sonra S. Arabistan ile Kaşıkçı evrakına da hayret edebiliriz.

***

Şimdi sormamız gereken soru şu: Sanki oyun kurucu bir rolde miyiz yoksa parasızlıktan oyun mu oynuyoruz?

Rusya bağları de bu çerçevede mi gelişiyor?

***

Döviz durumumuz belirli. Ne olduğu belirli olmayan bir para siyaseti niyeti ile ülkede ne kadar döviz varsa satıldı. Aslında kasada döviz falan yok. Olanlar tefeci parası üzere düşüneceğimiz swaplar. Bir de milletin bankalardaki dövizinin yüzde 25’i olan karşılık parası.

Sadece swaplar düşülse eksi bakiyedeyiz ancak o denli az bir eksi de değil bu.

Dolar son bir yılda 8 liradan 18 liraya geldi. KKM’ye karşın döviz durmuyor.

KKM ise farklı bir bela… Yalnızca bu yıl bu gidişle KKM’ye en az 200 milyar lira ödemede bulunacağız.

Merkez Bankası tarafını da işin içine aldığımızda bu fiyat 300 milyar lirayı da geçebilir.

Kısaca acil ancak çok acil dövize gereksinimimiz var. Bu gereksinimimiz da o denli az bir döviz değil. En azından seçimleri çıkartmak için 40-50 milyar dolar kaynak bulmamız gerekiyor.

Acaba İşgalci Putin ile giriştiğimiz bu ataklar önümüzdeki seçimde AK Parti’yi kurtarmaya yetecek mi?

Gerçekten çok enteresan bir süreç yaşıyoruz. İzleyip göreceğiz…” (YAZININ TAMAMI)

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.