Son dakika… Altında yeni dönem! Yatırımcı güvenli limana koşuyor

DUYGU ERDOĞAN – Altın fiyatlarındaki tırmanış devam ediyor. Özellikle koronavirüs pandemisi sürecinde (2020 Ağustos) 2 bin 81 dolar seviyesini gören altın ons fiyatı, ardından Mart 2022’de yeniden 2 bin 30 lira seviyesine kadar çıkmıştı. Son olarak 2023 Mart ayında dalgalı bir seyir izleyen altın onsu, iki hafta önce 2006 dolar seviyesine tırmandı. Bugüne kadar devam eden yükseliş ivmesiyle altın onsu 2 bin 27 dolar seviyesini yeniden gördü. Dün gün içindeki genel seyir 2 bin 23 dolar seviyesinde oldu. Son iki gündür güçlü bir tırmanış var. TL bazında gram altında bir günde 60 liraya yakın fiyat artışı oldu. Gram altın bu hareketiyle yeni bir tarihi seviyeyi de test etti. Altında beklenti, ABD’de yaşanan gelişmeler, petrol fiyatları ve banka krizi ardından gelişen belirsiz süreçte, yükselişin devam etmesine yönelik olarak iletiliyor. 

YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ 

Kapalıçarşı’da gram altın fiyatı son iki günde kazandığı değerle bu süreçte 1264 lira alış fiyatını aştı. Önceki gün 1225 lira seviyesinden hızla 1250 liraya çıkan gram altın, yeni bir tarihi seviye olan 1255 lira seviyesinin de üzerini gün içinde gördü. Çeyrek altın Kapalıçarşı’da 2046 lira alış fiyatıyla seyir izledi. Dünyada ekonomilerde risk ortamının ‘güvenli liman’ algısıyla her dönem yatırımlarda öne çıkan altına yönelik yatırımları besleyeceği öngörülüyor. Bu açıdan fiyatın yüksek seyrine rağmen alıma yönelik iştahın güçlü olduğu belirtiliyor. 

‘HERKES ALIM YAPIYOR’

Kapalıçarşı’da altın piyasası son haftalardaki yoğunluğunu koruyor. Piyasanın anlık hareketlerinden de faydalananlar hızlı bir alım yapıyor. Altın ons fiyatının yeni rekorlar deneme beklentisiyle artan alım iştahının bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor. Bölge kuyumcularından Nazar Özsahakyan, dövizdeki yükselişin az da olsa kendini göstermeye başladığını, bu sayade altın fiyatlarında da yeni bir yükselme etkeni oluştuğunu söyledi. Bu nedenle altın alımlarının son günlerde arttığını anlatan Özsahakyan, “Bölgemizdeki altın alım hareketi yatırımcı tarafından sağlanıyor. Küçük de olsa altın yatırımı yapmak isteyenlerin sayısı bir anda arttı. Daha önce stabil seyreren altının hareketlenmesiyle son günlerde altın alışının hız kazandığını görüyoruz” dedi. 

Yine bölge kuyumcularından Nurettin Nadir, ‘güvenli liman’ algısına dikkat çekerken, “Dünya ekonomileri farklı etkenlerle mücadele ediyor. Banka krizi devamında ABD verilerine yönelik beklentiler var. Tüm riskler altın alıcısı için fiyatların yükseleceğini gösteriyor. Yurt içinde ise halen yeksek seyreden enflasyon nedeniyle altın aynı zamanda TL’nin korunması için önemli bir araç olarak kabul görmeye devam ediyor” diye konuştu. 

Bu süreçte bahar ve yaz ayları için yapılan düğün alışverişlerinin altın piyasasına etkisini değerlendiren Kuyumcu Hüseyin Arslan ise, “Piyasa yükselirken şu anda yatırım amacı ağırlık basıyor. Düğünler için genellikle altındaki düşüş ya da stabil olduğu anlar kollanacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir