Suriye’den Türkiye’ye ‘operasyon’ uyarısı: Topraklarımıza müdahale olursa savaşırız

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran’a gelerek İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile görüştü.

Faysal Mikdad, görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Mikdad, Suriye topraklarına yönelik “herhangi bir Türk operasyonunun bölgedeki güvenlik ve istikrarı baltalayacağını” öne sürdü.

Mikdad ayrıyeten, İran’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunun Astana Bildirisi‘nde yer alması için gösterdiği eforlardan ötürü teşekkür etti.

‘TÜRKİYE’NİN SURİYE’YE MÜDAHALESİNE KARŞIYIZ’

Faysal Mikdad, dün Tahran’da düzenlenen Rusya, Türkiye ve İran tepesini anımsatarak, “Astana Toplantısı’nın yapılmasının akabinde benim Tahran’da olmam pek doğaldır. Türkiye ve hiçbir öbür ülke, Suriye’ye girmekten yararlı çıkmaz ve bu, Suriye ile Türkiye’nin savaşmasına neden olur ve iki dost ve kardeş ülkeyi etkiler” dedi.

Mikdad, Türkiye’nin Suriye’deki adımlarına değinerek, ”Türkiye’nin Suriye topraklarına müdahalesine karşıyız ve Suriye’de yerleşim yerlerinin inşasına ve Türkleştirme siyasetine karşı bir duruşumuz var” diye konuştu.

Mikdad ayrıyeten, ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerine işaret ederek, “Fırat’ın doğusunda Suriye askerleri bulunmalıdır. Hiçbir ülkeye Suriye topraklarına girmesi için müsaade vermeyiz. ABD nasıl petrol ve su üzere kaynaklarımızı yağmalama hakkına sahip olabilir? Suriye halkı da yaptırımlardan ötürü acı çekiyor” dedi.

‘BATI HEGEMONYASI SONA ERDİ’

Faysal Mikdad, ABD ve terör örgütü YPG/PKK‘nın Suriye’nin kaynaklarını yağmalamayı sürdürdüğünü tabir ederek, “Milislerin yabancılara bel bağlamaması ve vatan kucağına dönmeleri gerekiyor. ABD’ye bağlı olanların (YPG/PKK), Türkiye’ye Suriye topraklarını işgal etmesini aklaması için bir münasebet vermemesi gerekiyor” diye konuştu.

Mikdad, “Batı’nın kendi siyasetlerine karşı çıkan ülkelere uyguladığı yaptırımlar memleketler arası hukuka ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne alışılmamıştır. Batı’nın dünya üzerindeki hegemonyasının sayfası kapanmıştır” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN TELAŞLARI GİDERİLMELİDİR’

Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ise, Suriye’nin toprak bütünlüğünün kendileri için değerli olduğunu belirterek, “Suriye’de terör savaşlarının çözülmesini ve Türkiye’nin duyduğu tasaların giderilmesi gerektiğini vurguluyoruz” tabirlerini kullandı.

Abdullahiyan ayrıyeten, “Dünkü toplantıların devamında Türkiye’nin, Suriye’ye girme mümkünlüğü ile ilgili endişelendiğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.