TBMM Lideri Mustafa Şentop’tan hekim Ekrem Karakaya açıklaması

Şentop, TBMM Merasim Salonu’nda Meclis çalışanı ile bayramlaşmasının akabinde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

TBMM Hazırlık Kurulunun, İstanbul’da polise yumruklu hücumda bulunan DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması istikametinde karar verdiği hatırlatılarak pahalanması sorulan Şentop, her şeyin, milletin gözü önünde cereyan ettiğini söyledi.

Dokunulmazlık kuruluşunun, milletvekillerinin şahsını korumak, milletvekillerine cürüm sürece kolaylığı yahut özgürlüğü tanımak için getirilmediğini lisana getiren Şentop, “Dokunulmazlık kuruluşu yasama, parlamento faaliyetlerini korumak için var. Parlamentoda daha özgür tartışma yapabilmek ve oylamalar başta olmak üzere faaliyetlerin aksamasını engellemek için getirilmiş. Daima de değil; parlamenterlik, milletvekilliği bittikten sonra zati dokunulmazlığı da kalkmış oluyor ve bu mühlet içerisinde vakit aşımı işlemiyor.” diye konuştu.

Dokunulmazlığın kaldırılması diye de bir kuruluş olduğuna işaret eden Şentop, “Bazı hatalar bakımından ve bu formda bir prosedür içerisinde Genel Konseyce dokunulmazlığın kaldırılması suretiyle yargılamanın önünün açılması kurumu de var. Burada olağan cürümlerin yükü vesaire üzere konular da dikkate alınıyor.” dedi.

– “1 EKİM’DEN SONRA GENEL KONSEYDE GÖRÜŞÜLÜR”

Şentop, Aydeniz’in, asayişi, sistemi, güvenliği sağlamakla misyonlu bir polise karşı davranışı ve fiili olduğunu, bunun kamuoyunda infial uyandırdığını vurguladı.

Konuyla ilgili sürecin başlatıldığını hatırlatan Şentop, “Daha sonra misal yani güvenlik görevlilerine karşı aksiyonlardan oluşan belgelerin bulunduğu ve bunların birlikte değerlendirildiğini görüyoruz. Her şey milletimizin gözü önünde, herkesin halinin, tavrının milletçe takip edildiğini biliyoruz.” sözünü kullandı.

Hazırlık Komitesinin, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ait raporunu 18 Temmuz’da sunacağını söyleyen Şentop, “Karma Kurulun da toplantı için 22 Temmuz’da bir planlaması var. Zira Karma Komite, Meclis tatildeyken de çalışmak için müsaade istemişti. Genel Heyette da bu kabul edilmişti. Bu süreç devam edecek.” bilgisini paylaştı.

“Süreç, Meclis tatildeyken tamamlanırsa Genel Konsey harikulâde toplantıya çağrılıp oylama yapılabilir mi?” sorusuna ise Şentop, “Genel Heyet elbet yordamına nazaran toplantıya çağrılabilir ancak bu süreç devam edecekti. İddia ediyorum 1 Ekim’den sonra herhalde Genel Şurada görüşülür.” karşılığını verdi.

– “BUNU ÇOK YANLIŞ BULUYORUM”

Meclis Lideri Şentop, öldürülen PKK’lı teröristle fotoğrafları basına yansıyan ve TBMM tarafından yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in devamsızlığı hatırlatılarak, “Başkanlık Divanı’nı bu hususla ilgili toplayacak mısınız?” sorusunu da yanıtladı.

Bu mevzuda TBMM İçtüzüğüne nazaran bir sürecin bulunduğuna işaret eden Şentop, şöyle konuştu:

“Önce devamsızlıklar ile ilgili bir tespit yapılıyor. Daha sonra bu tespitler ilgili milletvekillerine bildiriliyor. Onların itirazları olması halinde bu itirazların da değerlendirileceği ve bu hususa yönelik yapılacak süreçlerle ilgili karar almak üzere Başkanlık Divanı toplanıyor. Artık o süreç içerisindeyiz. Elbet bunu çok yanlış buluyorum. Devamla ilgili tartışmalar bir yana lakin bir milletvekilinin daima devamsızlık halini içerecek halde bir halde olması, hiç devam etmemesi ve bu halde de milletvekili özlük haklarından yararlanması beni rahatsız ediyor. Bunu çok açık söyleyeyim. Dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili bir durum kelam konusuydu. Milletvekilliğinin düşürülmesi lakin kesin kararla olabilecek bir şey. Yargılama devam edecekti. Meclise devam etmemek suretiyle milletvekili özlük haklarından yararlanmak çok yanlış, bunu çok açıkça yapmak yanlış bir şey. Bu bakımdan bu süreç İçtüzükte görülen müddetler dikkate alınmak suretiyle devam edecek.”

– “HEKİMLERE SIRF SIHHATİMİZİ DEĞİL CANIMIZI DA EMANET EDİYORUZ”

Şentop, son devirde sıhhat çalışanlarına karşı şiddetin önlenemediği söz edilerek, buna karşı ne yapılması gerektiğinin sorulması üzerine, mayıs ayı sonunda sıhhat çalışanlarına yönelik aksiyonların tutuklama nedeni sayıldığı ve cezaların arttırılacağı tarafında yasal düzenleme yapıldığını anımsattı.

Bu bahiste önemli bir hassasiyetin kamuoyunda oluşmasını beklediğini tabir eden Şentop, “Biz yalnızca sıhhatimizi değil, kendi canımızı emanet ediyoruz doktorlara. Üzerine de büyük bir kararlılıkla gidiliyor, gidilecek. Elbet yalnızca cezalarla olacak bir konu değil. Yapılabilecek diğer bir şey varsa, biz her vakit ben de buradaki eminim ki parlamentodaki arkadaşlarımız da dahil gereken her adımı atmak, bu olayları, olayları sonlandıracak adımları atmak için kararlılık içerisindeyiz. Bunu destekliyoruz her vakit.” diye konuştu.

Şentop, İstanbul Valiliğinin, yönetimin yabancı misyonlarla görüşmelerinde müsaadeye tabi olması konusunda bir genelgesi olduğu belirtilerek, bahse yaklaşımının sorulması üzerine, gerek merkezi idare, gerekse mahallî idarelerde vazife yapanların yabancılarla temasları halinde muhakkak kuralla riayet edilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Büyükelçilerle, yurt dışından gelenlerle kendilerinin de görüştüğünü fakat bunların Dışişleri Bakanlığı ile irtibat halinde yapıldığını anlatan Şentop, Türkiye’nin ülkelerle ve onları temsil eden şahıslarla aşikâr mevzular çerçevesinde oluşmuş münasebet biçimi bulunduğunu ve bunu bozmayacak, zaafa uğratmayacak, deforme etmeyecek bir tutum içerisinde hareket edilmesi gerektiğini kaydetti. Şentop, “Temsil makamında olanların yabancı misyonlarla görüşmelerinin devletin bilgisi ve onun sunacağı dayanak çerçevesinde olması lazım. Türkiye’nin devlet olarak bir teması kelam konusu yurt dışındaki ilgilerinde, bunu bozmayacak hareket içinde bulunmak lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Şentop, muhalefetin, Meclisten geçen torba kanundaki düzenleme ile “bazı Meclis çalışanının muhafazaya tabi tutulduğu” tarafındaki tenkitlerine ait soruya, şu karşılığı verdi:

“O tenkitlerin bilgisizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Natürel yorum farklılıklarına sonuna kadar tahammülümüz olur. Herkesin görüşü farklıdır ancak bilgi yanlışlıkları, eksiklikleri kelam hususuysa o vakit bunu açıkça ortaya koymamız lazım. Bu düzenleme Meclis çalışanı için yapılmış değil. Daha evvelki vakitlerde esasen bu bir atıfla gerçekleştiriliyor torba kanunda, daha evvel bütün bakanlıklarda çalışan üst seviye bürokratlarla ilgili bu türlü bir düzenleme yapılmış. İşte genel müdür seviyesinde yahut öteki üst seviyelerde misyon yapan bürokratlarla ilgili vazifeden alınmaları halinde atanacakları yerler makamla ilgili bir düzenleme yapılmış. Bu düzenleme yapılırken TBMM’de çalışanlar, misal üst seviye konumlarda bulunanlar buna dahil edilmemiş, muhtemelen unutulmuş bir konudur bu. Biz onu tamamlıyoruz ve daha evvelki o düzenlemelere atıf yapıyoruz. Bu yalnızca Meclis işçisi ile ilgili bir durum değil. Dediğim üzere daha evvel bütün üst seviye bürokratlarla ilgili yapılmış bir düzenlemede eksik kalan Meclis çalışanı ile ilgili kısmı da eklemiş ve tamamlamış oluyoruz. Bu sebeple hani yeni yapılmış, yalnızca Meclis işçisi için yapılmış üzere bir yanlış bilgiden hareketle yapılan yorumların hepsi bence yanlış, kasıtlı, suistimal edilmiş yorumlardır.”

 

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.