Temsilciler Meclisi’nden Yeni Kripto Para Yasası Tasarısı!

ABD’de kripto para düzenlemeleri her zamankinden daha fazla gündemde. SEC davalarıyla eş zamanlı olarak, ABD Meclis Finansal Hizmetler Komitesi, önümüzdeki haftanın Binance duruşması öncesinde bu yılki üçüncü stablecoin yasa taslağını yayınlıyor.

ABD’de stablecoin düzenlemeleri için yeni kripto para yasası

Meclis Mali Hizmetler Komitesi başkanı, stablecoin’leri denetlemek için ABD’nin önde gelen yasama önerisinin yeni bir taslağını yayınladı. Yeni yasa, Cumhuriyetçiler ve Demokratlarla uzlaşma içeriyor.

Perşembe günü yayınlanan yasa tasarısı hala sadece bir taslak. SEC’in Binance ve Ripple davalarına denk gelen 13 Haziran’daki bir komite oturumunda daha ayrıntılı olarak tartışılması amaçlanıyor. Bu arada, ilgili tasarı, ABD’de kripto para düzenlemelerinde doğru adım için iki parti arasında bir müzakereye doğru başka bir potansiyel hamleye işaret ediyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 13 Haziran kripto para piyasası için tarihi bir gün olacak.

Fed’e acil durumlarda stablecoin şirketlerine müdahale etme yetkisi

Bir komite sözcüsüne göre, bu oldukça kısa yeni taslağın iki partinin bazı pozisyonlarını birleştirmeye başlaması ve ayrıca Cumhuriyetçi komite üyelerinden daha fazla puan alması amaçlanıyor. Bu sürüm, Fed’in stablecoin basmak için gereksinimleri yazmasını gerektirecek. Ancak yine de eyalet düzenleyicilerinin token çıkaran şirketleri denetlemesine izin verecek.

Ayrıca, Fed’e acil durumlarda devlet tarafından düzenlenen stablecoin şirketlerine müdahale etme yetkisi de dahil olmak üzere, Cumhuriyetçilerin önceki yasa tasarısına birkaç ek yetki veriyor. Eyaletler ayrıca denetim görevlerini federal düzenleyicilere devredebilecekler.

Yeni yasa, Cumhuriyetçiler ve Demokratlarla uzlaşma içeriyor

Panel başkanı Temsilci Patrick McHenry (RN.C.), komiteyi devralmadan önce geçen yıldan bu yana stablecoin mevzuatını bir öncelik olarak görüyor. McHenry, başa geldiğinden beri çalışmaya devam etti. Ancak Demokratlar Cumhuriyetçilerin tasarıyı onların katkısı olmadan yeniden yazdıklarından şikayet ettiler. Daha sonra kendi versiyonlarını yayınladılar.

Tasarının dar kapsamı ve geçmiş iki partili desteği bugüne kadarki çabaların güçlü yönleriydi. Ancak Demokratların son versiyon hakkında ne düşündüğü henüz belli değil. Tasarı, Kongre’nin her iki meclisi tarafından da kabul edilirse, stablecoin’ler için ilk ABD düzenlemelerini oluşturacaktı.

Yeni taslak ayrıca, Fed’in böyle bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olup olmadığı konusunda bir pozisyon almadığı konusunda ısrar etmesine rağmen, Cumhuriyetçiler tarafından eleştirilen ve giderek daha tartışmalı bir fikir olan dijital doların esası hakkında araştırma çağrısı yapan önceki bir bölümü de kesiyor.

Hangi kripto para birimleri radarda?

ABD komitesi 13 Haziran’da stablecoin’leri ele alan düzenlemeliyi ayrıntılı olarak tartışmayı planlıyor. Buradan çıkan kararlar piyasanın en büyük stablecoin’lerini doğrudan etkileyecek:

 1. Tether (USDT)
 2. USD Coin (USDC)
 3. Binance USD (BUSD)
 4. Dai (DAI)
 5. TrueUSD (TUSD)
 6. Pax Dollar (USDP)
 7. USDD (USDD)
 8. Gemini Dollar (GUSD)
 9. TerraClassicUSD (USTC)
 10. Frax (FRAX)
 11. USDJ (USDJ)
 12. Liquity USD (LUSD)
 13. Tribe (TRIBE)
 14. STASIS EURO (EURS)
 15. USDX [Kava] (USDX)
 16. XSGD (XSGD)
 17. Vai (VAI)
 18. Euro Coin (EUROC)
 19. sUSD (SUSD)
 20. Celo Dollar (CUSD)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir