TİP milletvekili Can Atalay: Adalet Bakanı’nın açıklaması tüm hukukçular için kulaklarına inanılamayan bir an olmuştur

Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay milletvekili Can Atalay, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamasıyla ilgili, “Adalet Bakanı’nın açıklaması tüm hukukçular için kulaklarına inanılamayan bir an olmuştur. Adalet Bakanı ya hukuki durumu bilmiyor yahut kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.” dedi.

Medyascope’tan Gamze Elvan’ın sorularını yanıtlayan Atalay, “Öncelikle dayanışma gösteren, demokrasinin ve hukukun yanında duran, söz söyleyen, açıklama yapan herkese çok teşekkür ederim. Ancak, ipe un serilmesine izin verilmemelidir. Hukukun gereği, demokrasinin zorunluluğu bir an önce yerine getirilmelidir. Anayasal gereklilikle ilgili teknik ayrıntılarla okuyucuyu yormayacağım. Merak edenler hocam Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun ayrıntılı açıklamasına ve DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun hukuki durumu çok güzel özetleyen beyanına bakabilirler.” dedi. 

“Millet iradesi bölünemez”

Atalay, Adalet Bakanı’nın “Gezi Davası anayasal düzenle ilgili bir konu. Anayasa’nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan.” açıklamasıyla ilgili konuşan Atalay, “Adalet Bakanı’nın açıklamasıysa tüm hukukçular için kulaklarına inanılamayan bir an olmuştur. Adalet Bakanı ya hukuki durumu bilmiyor yahut kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. İkisi de çok vahim ihtimallerdir. Üçüncü ihtimal ise yüksel yargıyı olmayacak işleri oldurtmaya çalıştığıdır ki bu en vahimi… Demokrasi bir bütündür, bölünemez. Millet iradesi bölünemez. Bir an önce hukukun gereği yerine getirilmelidir.” ifadelerini kullandı. 

“Bu dönemi de aşacağız”

Atalay, seçimlerin ardından TBMM’de oluşan tabloyu da değerlendirdi.

“İktidar kanadı kan kaybetse de seçimden 323 vekille çıktı. Millet İttifakı’nın çıkardığı vekil sayısı 212’de kaldı, CHP listesinden Meclis’e giren vekiller adreslerine geri döndü. Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki hoşnutsuzluk da ortadayken, TBMM’den bu dönemde beklentiniz nedir?” sorusuna, “İstanbul’da ve Hatay’da bize oy verenler ve vermeyenler bizi çok zor bir görev için TBMM’ye görevlendirdiler. Bu iradenin layığı olmak için gereğini yapacağız. Türkiye hangi dönemleri aştı… Bu dönemi de aşacağız” cevabını verdi.

“Hatay merkezi bütçeden hak ettiği oranda pay alamıyor”

Can Atalay’ın cezaevinde olmasına rağmen vekil seçildiği Hatay’la ilgili açıklamaları da şöyle oldu: 

TIKLAYIN | Adalet Bakanı’ndan Can Atalay açıklaması: Gezi davası dokunulmazlık kapsamı dışında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir