Trump Organization şirketinin üst yöneticisi Weisselberg, vergi kaçırdığını itiraf etti

Manhattan Bölge Savcısı Alvin L Bragg, yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün, Trump Organization’ın Mali İşler Lideri ve Trump Corporation’ın bir çalışanı olan 75 yaşındaki Allen Weisselberg federal, New York Eyaleti ve New York Kenti vergi makamlarına bildirilmeyen 1,76 milyon dolarlık gelirin vergisini ödemekten kaçındı. Weisselberg, New York Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne sunulan iddianamede yer alan 15 suçlamanın tümünü kabul etti.” sözü kullanıldı.

Açıklamada, “Mahkemedeki savunmasında Weisselberg, davalıları Trump Corporation ve Trump Bordro Corp. ile dolandırıcılık planına dahil olduğunu kabul ederek, bilhassa Trump Organization’ı cezai suçlamalara dahil etti. 2017 yılına kadar olan plan mühletince, eski ABD Lideri Donald J. Trump, Trump Organizasyonu’nun Lideri ve sahibiydi.” tabirlerine yer verilen açıklamada, Weisselberg’in Trump Organization’dan kendisine fiyatsız bir daire, kıymetli otomobiller, torunları için özel okul eğitimi ve yeni mobilyalar sağlamasını istediği kaydedildi.

Weisselberg, New York’ta yapılan duruşmada, Hakim Juan Merchan’ın, kendisinin ve Trump Organization’ın 15 hatanın her birinin altında yatan cürüm davranışını işleyip işlemediğine ait detaylı sorusunu, “Evet sayın yargıç.” diye cevapladı.

Weisselberg 5 ay mahpus yatacak

1970’li yıllardan bu yana Trump Organization şirketinde çalışan Weisselberg, savcıların baskısına karşın Donald Trump’a karşı iş birliği yapmayı reddederek, 5 ay mahpusa mahkum oldu ve itiraflarından eski ABD Liderinin ziyan görmesini engelledi.

Savunma mutabakatının kurallarına nazaran, yakında yapılacak duruşmada gerçek tabir vermesi durumunda Weisselberg’in 5 ay mahpus cezası onaylanacak ve kelam konusu vergi borcu tahsil edilecek.

Manhattan bölge savcılığı ile yapılan savunma mutabakatının bir modülü olarak Weisselberg’in, savcıların istemesi durumunda, Trump Organization davasında söz vermesi ve kelam konusu şirketle birlikte vergi kaçırma planı yapmaktaki rolünü kabul etmesi gerekiyor.

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilişkin gökdelenler ve golf alanları üzere varlıkların pahasının 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolara yanlış yansıtılarak vergi kaçırıldığını sav ettiği 3 yıldan fazla süren soruşturma kapsamında Trump ve çocuklarını söz vermeye çağırmıştı.

Uzun bir sürecin akabinde, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump’ın mahkemeye gelerek söz vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Trump, mülklerinin kıymetleri ile ilgili açılan soruşturma kapsamında söz vermek için gittiği New York Başsavcılığında anayasaya dayanarak konuşmama hakkını kullanmak istediğini söylemişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın ilhakları için oturum açtı

ABD’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield toplantının başında yaptığı konuşmada, “Güvenlik Konseyi tam olarak bunu yapmak …

Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda, “Enflasyon ile mücadelemiz …

Trabzonspor’da Abdülkadir’e yeni mukavele

Süper Lig’de bu dönem da şampiyonluk hedefleyen Trabzonspor’da iç transfer için çalışmalar devam ediyor. Bordo-mavili idare, Abdülkadir Ömür ile …

1 Haftalık tatil ne zaman? 2023 ilk ara tatil tarihi ne zaman? 2023 ara tatil tarihi!

Veliler ve öğrenciler tarafından yeni eğitim döneminin başlamasının ardından 1 haftalık ara tatil araştırmaları başladı. Tatil ve daha birçok …

Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi Hakk’â yürüdü

Müslüman Alimler Birliği’nin Kurucusu ve Eski Lideri Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi, 96 yaşında Hakk’a yürüdü.  YUSUF EL-KARADAVİ KİMDİR …

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.