TSK envanterindeki araçlar Kayseri’de yeni teknolojiye kavuşuyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanteri her geçen gün daha da genişliyor.

Kayseri Osman Kavuncu Bulvarı’nda 1954 yılından bu yana faaliyet gösteren 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, üstlendiği tank ve paletli araçların yenileme çalışmaları ile ülke iktisadına değerli katkı sağlıyor.

TSK’nin karadaki en değerli “vurucu güçleri”

TSK’nin karadaki en kıymetli “vurucu güçleri” ortasında yer alan tanklar ile tank kurtarıcı ve zırhlı işçi taşıyıcılar, 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde modernize ediliyor.

Nitelikli ve konusunda uzman çalışanı bünyesinde çalıştıran fabrika, yenileştirme, bakım ve tamirat misyonlarının yanı sıra paletli araçlara ilişkin yedek kesim imalatı, ordu yağ tahlili, elektronik ile mekanik aygıtların kalibrasyonu, dost ve müttefik ülke işçisine “görev başı mesleksel eğitim” verilmesi vazifelerini de üstleniyor.

Baştan aşağı modernize ediliyor

Fabrikada baştan aşağı yenilenen yahut modernize edilen araçlar, gelişmiş bilgisayar denetimleri ile frenleme, meyil tırmanma ve inme, yan eğim, slalom, hendek geçme üzere evrelerin yer aldığı iki test pistinden de geçiyor.

Paletli araçların yenileştirme ve tamiratları için muhtaçlık duyulan çeşitli yedek modüllerinin çok eksenli CNC tezgahlarla yüksek hassasiyette imal edildiği fabrikada, araçlar son kat kamuflaj boyası yapılarak birliğine sevke hazır hale getiriliyor.

Üretimler iş sıhhati standartları altında yapılıyor

2. Ana Bakım Fabrika Müdürü Albay İbrahim İlhan Coşkun, AA muhabirine, fabrikada gerçekleştirilen her türlü imalat, yenileştirme, modernizasyon faaliyetlerinin kalite idare sistemi, etraf idare sistemi ile iş sıhhati ve güvenliği idare standartları gereklerine uygun olarak yürütüldüğünü söyledi.

Fabrika olarak değerli bir misyon üstlendiklerinin altını çizen Coşkun, “2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tank, tank kurtarıcı, zırhlı işçi taşıyıcı üzere Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki paletli araçların modernizasyonu ile bu araçlara ilişkin motor, transmisyon, tali eksiksiz materyal, atış-kontrol ve optik aygıtların tam yenileştirmesini yaparak birliklerin desteklenmesinde kıymetli hizmet vermektedir.” diye konuştu.

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin seçkin birliği”

Gelişen teknolojiye uygun faaliyet gösterdiklerini belirten Coşkun, şunları kaydetti:

“2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü geçmişte uyguladığı modernizasyon projelerinde M48A5T1/T2 tankları, TAMAY Tank Kurtarıcı ve İstihkam Savaş Aracı, M60T Tankı, MLC 70 Sınıfı Kayar Köprü Tankı, ADOP Aracı ve ADY üzere M113 zırhlı işçi taşıyıcı araçları Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmıştır. Projelerden elde ettiği bilgi birikimi, kazandığı kabiliyetler ve yeni teknoloji eseri donanımı sayesinde ülke iktisadına büyük katkı sağlayan bir merkez haline gelmiştir. Tezgah parkı gelişen teknolojiye uygun olarak daima yenilenmektedir.”

Coşkun, ayrıyeten müdürlük işçi gelişimini desteklemek için eğitime büyük kıymet verdiklerini belirterek, “2. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünün tüm imalat ve denetim faaliyetleri yetişmiş ve konusunda uzmanlaşmış işçi tarafından gerçekleştirilmektedir.” dedi.

“Her türlü vazifesi başaracak azim ve kararlılıktadır”

TSK’nın değerli bir birliği olduklarını vurgulayan Coşkun,“Fabrikamızda tamiri, yenileştirmesi ve modernizasyonu yapılan paletli araçlar ile terörle gayret kapsamında yürütülen operasyonlarda hasar gören araçların tamir sonrasındaki gövde ve kule sistemlerinin performans testleri ve son muayene süreçleri tank test pistlerinde gerçekleştirilmektedir. 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin seçkin bir birliği olmanın ve yüklendiği vazifelerin haklı gururu ve onuru içerisindedir. Yetişmiş çalışanı, muvaffakiyetle gerçekleştirdiği modernizasyon projelerinden edindiği deneyimle, verilecek her türlü vazifesi başaracak azim ve kararlılıktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.