Uzmanı uyardı: ‘Havuz suları, çocuklarda ishale neden oluyor’

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Sütçü, çocuklarda yaz aylarında artan hastalıklar hakkında bilgilendirmede bulunarak, bilhassa son periyotta yaygın görülen ishal konusunda ihtarlarda bulundu.

BU HASTALIKLARA DİKKAT EDİLMELİ

Çocuklarda yaz aylarında sık görülen hastalıklara karşı ailelerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Sütçü, akut gastroenterit (ishal), idrar yolu enfeksiyonu, dış kulak yolu iltihabı, besin zehirlenmeleri ve güneş çarpmasının yazın sık görüldüğünü söz etti. Doç. Dr. Sütçü, “İshalin sık görülme nedenlerinden biri de yiyeceklerde hastalığa neden olan bakteri, virüs toksinlerin daha kolay çoğalmasıdır. Ayrıyeten havuz ve su ile ilgili etkinlikler bulaşmayı kolaylaştırmaktadır” diye konuştu.

İSHAL OLAYLARI ARTIŞTA

Çocuklar ortasında salgın boyutuna varan ishalin nedenlerinin göz arkası edilmemesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Sütçü, havaların ısınması ve tatil yerlerine gidilmesiyle birlikte havuz kaynaklı ishal olaylarının da arttığını belirtti.

TATİL YERLERİNDE BEKLEMİŞ BESİNLERDEN UZAK DURUN

Hastalığa neden olan faktörlere de değinen Doç. Dr. Sütçü, “Kişisel paklık ve toplu alanlardaki paklık kurallarına uymamak en önemli faktörlerdir. Tatil yerlerinde (açık büfelerde) beklemiş, mühleti geçtikten sonra tekrar kullanılan ve uygun saklama şartları sağlanmayan besinler ve havuz kaynaklı olmaktadır” sözlerini kullandı.

KUSMA, KARIN AĞRISI, İSHAL VE ATEŞ EN SIK RASTLANILAN BELİRTİLER

Hastalıklarda görülen belirtilerden bahseden Doç. Dr. Sütçü, şu bilgileri paylaştı:

Kusma, karın ağrısı, ishal ve ateş en sık gördüğümüz belirtilerdir. Birinci günlerde kusma ön plandadır. İshal sulu ve makus kokuludur. Mukus içerebilir. Sıvı kaybı arttıkça halsizlik ve baş dönmesi sık yaşanır.

BESLENME ALIŞKANLIKLARININ MAKUS OLMASI UZAMIŞ İSHALE NEDEN OLABİLİR

Doç. Dr. Sütçü, çocuklarda uzun süren ishalin ise çoklukla beslenme alışkanlıkları berbat olanlarda, parazitler enfeksiyonlarda ve evvelden bağırsak hastalığı olanlarda görüldüğünün altını çizdi.

VİRÜS VE BAKTERİLER ÇOCUKLARI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Hangi virüs ve bakterilerin çocukları olumsuz etkilediği sorusuna karşılık veren Doç. Dr. Sütçü, şunları söyledi:

Yaz aylarında virüslerden enterovirüsler, rotavirüs, adenovirüs ve norovirüs enfeksiyona neden olur. Bakterilerden salmonella, shigella camplobakter; parazitlerden ise amip sık görülen etkenlerdir.

KUSMA VE SIVI KAYBI VARSA KESİNLİKLE DOKTORA BAŞVURULMALI

Doktora gidilmesi konusunda geç kalınmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Sütçü, “Kusan, ağızdan beslenemeyen, sıvı kaybına yol açacak kadar ishali olan halsiz ve düşkün çocuklar vakit kaybetmeden ebeveynleri tarafından uzman tabibe götürülmelidir. Erken periyotta başvurulursa hastalığın ilerlemesi durdurulur” tabirlerini kullandı.

TEDAVİDE SIVI ALIMINI ARTIRMAK ANA AMAÇTIR

Tedavi yolları hakkında da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sütçü, “Tedavide sıvı alımını artırmak, kusma ve ishali denetim altına almak ana gayedir. Antibiyotikler zorunda kalmadıkça kullanılmamalıdır. Beslenmesi berbat ve gelişim geriliği olan çocuklarda çinko takviyesi verilebilir” dedi.

Related Posts

Huzursuz bacak sendromu nasıl önlenir?

Willis-Ekbom hastalığı olarak da isimlendirilen huzursuz bacak sendromu, bacakları hareket ettirme dürtüsü ile ortaya çıkan kronik bir …

Bu hastalık yazın 3 kat artıyor!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerim Çıkım, yaz aylarında gelişen ishallerinin mutlaka ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu hastalık …

Kan şekerindeki ani yükselmeyi önlemenin mucize yolu! Her yemekten evvel yalnızca bir bardak için

Kan şekerini denetim etmek yalnızca diyabetli beşerler gerekli değildir. Uzmanlara nazaran, şekerin beden üzerindeki tesirlerini denetim etmek …

Ağızdaki zımnî tehlike: Diş eti hastalıkları onlarca yıl kana nasıl bakteri salıyor?

Getty Images Diş ve diş eti problemleri, Alzheimer, diyabet ve kalp-damar hastalıkları dahil pek çok sıhhat sıkıntısına yol açabiliyor. Ağız …

Obsessif kompulsif bozukluk nedir, tedavisi nasıl olmalıdır?

Obsesif Kompulsif Bozukluk, obsesyon (Zihinden atamadığımız takıntılı düşünceler) ve kompulsiyon (Bu düşünceler sonucu engel olamadığımız …

Kansızlığa uygun gelen besinler

Genellikle bayanlarda görülen kansızlığın ciddiye alınması gerektiğine dikkat çeken Osman Erk, demir kaynağı besinlerin listesini verdi. Demir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.