Zülal Kalkandelen yazdı: ‘Solda ittifak ülke için umut veriyor’

Gazetemiz muharriri Zülal Kalkandelen, “Solda ittifak ülke için umut veriyor” başlıklı bugünkü köşe yazısında, seçim öncesi sosyalist solda devam eden ittifak çalışmalarını köşesine taşıdı.

Yazısında “İktidara kim gelirse gelsin, çok dikkatli, akılcı ve uygun planlanmış bir uyum olmadan uzun vadede bile aydınlığa çıkmak zordur” diyen Kalkandelen, seçim sürecinin bu basamağında, 6’lı masaya soldan tenkit gelmesini hayati bulduğunu belirterek şu vurguda bulundu:

“6’lı masaya soldan tenkit gelmesini hayati buluyorum. Türkiye’nin üzerine çöken kara bulutların sorumlusu siyasal İslamdır, sağ siyasetlerdir. Toplumu ekonomik, toplumsal ve  ahlaki açıdan tabana vurduran o denli koyu bir karanlık içindeyiz ki bulutların dağılması oldukça vakit alacaktır. 

İktidara kim gelirse gelsin, çok dikkatli, akılcı ve yeterli planlanmış bir uyum olmadan uzun vadede bile aydınlığa çıkmak zordur. 

Akılcı ve düzgün planlanmış bir uyumun kesinlikle dayanması gereken prensipler vardır. Bu nedenle kamucu, laik, antiemperyalist ve işçilerden yana bir programın oluşturulması için sol partilere tarihi bir vazife düşüyor.”

Konuya ait ittifak çalışmalarında yer alan Türkiye Komünist Hareketi’nin genel başkanı Aysel Tekerek‘in değerlendirmelerine yer veren Kalkandelen, şunları aktardı:

“Seçimlerde sosyalist güç birliğinin yakın olduğunu” söyledi fakat altını çizdiği konular var. Sosyalist partiler ortasında kurulacak akıl birliğine ve bunun için yürütülen bağlantıya büyük ehemmiyet verdiklerini; buradan hareketle seçim periyodunda solun devrimci programının toplumsallaşması için çalışacaklarını söyledi. Tüm bu süreci sosyalizmin, sol bölümün çıkarı için değerlendireceklerini, kriz ortamında solun topluma tekliflerini anlatacaklarını belirtti.

Çoğunluğun, haklı olarak, cumhurbaşkanlığı seçimine odaklandığını ve bu bahiste ne yapacaklarını sorduğumda, “cumhurbaşkanı adaylarının kim olacağı tartışmalarına hapsolmayı gerçek bulmadığını” ve “sol ittifakın bu mevzuda ortak bir karar vereceğini” söyledi. 

Seçim ikinci çeşide kalırsa ne olur dediğimde, “Koşullara nazaran hareket edeceğiz” dedi fakat net olarak vurguladığı bir hal vardı: “Bu ortamda TKH olarak gelecek iktidara kefil olmayız.” 

Related Posts

KPSS sabah oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kılıçdaroğlu’ndan 9 yıl ortadan sonra ABD’ye ziyaret: Kimlerle görüşeceği merak konusu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım temaslarda bulunmak için ABD’nin başşehri Washington’a gideceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, 9-13 ekim …

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’tan Galatasaray açıklaması!

Milli maçlar sebebiyle verilen ortadan sonra Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında Galatasaray ile Adana Demirspor karşılaşacak. 1 Ekim’de Adana …

Almanya’da kara kış hazırlığı: Doğalgaz ithalatçısı Uniper’i de kamulaştırdı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürmüş ve …

Bakan Soylu, KKTC’li mevkidaşıyla görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi …

Kişisel Verilere İlişkin Düzenleme İhtiyaçları Toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Avrupa Birliği (AB) mevzuatındaki AB Genel Veri Koruma Tüzüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.